OLYMPUS DIGITAL CAMERAZhong Yuan Qigong (zkráceně ZY Qigong) je tradiční čínské umění práce s tělem, energií a myslí. Tento druh cvičení je pro své výrazné zdravotní účinky považován za jednu z pěti dovedností tradiční čínské medicíny.

Vzhledem k důrazu na energii se jeho terapeutické účinky uplatňují především v případě únavy, snížené nebo nesprávné funkce orgánů a obecně u potíží spíše chronického rázu, u nichž západní medicína často nezná ani příčinu potíží, ani účinný způsob terapie. Obrovským přínosem je ZY Qigong také pro ty, kdo jsou často ve stresu a neumí rychle a účinně relaxovat.

Cviky nenáročné na fyzičku, vybavení a prostor s překvapující účinností dokáží zbavit stresu a napětí a navodit pohodu a klid v duši. Jelikož staří mistři qigongu odedávna hledali recept na dlouhověkost a nesmrtelnost, lze i dnes považovat cvičení ZY Qigong za vynikající cvičení k udržení vitality do vysokého věku a k prodloužení života.

Výhodou ZY Qigong přitom je, že na rozdíl od známější indické jógy nevyžaduje složité tělesné pozice, a mnohá jeho cvičení lze provádět téměř kdykoli a kdekoli, třeba i v kanceláři, nebo cestou z práce domů. V ZY Qigong jsou totiž často nejúčinnější právě ty cviky, které nejsou vidět „běžnýma očima“, protože to hlavní se odehrává uvnitř. Výsledek cvičení – zdraví a pohoda však jsou výsledkem zcela viditelným.

Více na www.zy-qigong.cz