Z anamnézy: Do výživové poradny přichází žena, 39 let, za účelem snížit hmotnost a „cítit se lépe“. Vyzkoušela už nespočet „zaručených diet“ a omezení v jídle, které zpočátku měly rychlý efekt na váze, ale s postupem času „to přestalo fungovat“ a teď už ani výrazné omezení v jídle nevede k cíli. Přes veškerou snahu má hmotnost i tak lehce narůstající tendenci.

Dále klientka uvádí deficit energie a únavu, otoky horních i dolních končetin, bolestivou a silnou menstruaci spojenou s migrénami, časté nadýmání a křeče, hlavně v noci. Všechny uváděné obtíže ji dost limitují v pohybové aktivitě, na kterou teď nemá energii.

Vyšetření a výsledky:

  • Dle bioimpedančního měření zjištěno 14 l zadržované vody v těle a 7 kg tuku, zvýšená hodnota útrobního tuku
  • Dle antropometrických údajů má klientka rizikový poměr pas-boky tzv. typu jablko, zadržování tekutin je hlavně v oblasti horních končetin a trupu
  • Z Darkfield vyšetření kapky krve bylo zjištěno překyselení tkání (příčina otoků), oxidační stres (deficit antioxidantů), stres zažívacího traktu (hlavně střeva)

Doporučení:

Klientce byl sestaven jídelníček se zaměřením spíše na doplnění potřebných minerálních látek, vlákniny a antioxidantů do stravy než na další ubírání kalorického příjmu, které tělo naopak vyčerpávalo. Bylo doporučeno pročistit střevo cílenou detoxikací a následné nasazení probiotik pro osazení střev optimální mikroflórou.
Pro podporu odvodňování byly konzultace s poradcem pro výživu kombinovány s pravidelnými manuálními lymfatickými masážemi, které byly následně obměněny za individuální hodiny se sportovním trenérem se zaměřením na podporu mikrocirkulace a odstranění špatného držení těla.

Výsledky po 5 měsících holistické péče:

Po prvních 2 měsících péče byly popisovány odstranění chronické únavy a otoků, zejména po námaze. V průběhu třetího měsíce začala klientka spontánně hubnout cca 0,5 kg týdně (celkem už 6 kg) a tento úbytek i nadále pokračuje. Zlepšil se stav pokožky těla a celulitidy. Klientka neměla doposud ataku migrény. V sezeních s poradcem pro výživu i hodinách s trenérem nadále pokračuje.